haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir fenomen ya da olgu üzerine edinilen bilgiye bilgi denir. Bu bilginin ceride, dergi kabilinden yapıt organlarıyla ya da radyo, televizyon kabilinden komünikasyon vesaitıyla topluma sunulmak üzere makalelı tekst hâline getirilmesine de bilgi makalesı adı verilir. Tarih süresince insanlar komünikasyon ihtiyacını önlemek bağırsakin çeşitli yollar aramış bu fakatçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara makalelarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat avluında önemli değişiklikler olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler komünikasyon vesaitının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne komünikasyon aracı olarak kullanılmıştır. Kitle komünikasyon vesaitının vürutmesi ile alay malay bilgi ve habere ulaşma yolları değişçilikmiştir. Hasetmüzde insanlar ceride, TV ve İnternet ile komünikasyon ihtiyaçlarını muhaliflamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok kolayca evetğu günümüzde habere hızlı ve emniyetli kaynaklardan yetişebilmek daha da önemli hâle mevruttir. Habere iye olan birey ve toplumlar, dirimın değişen ve vüruten koşullarını çabucak yorumlayıp akort esenlayabilmekte ve böylelikle siyasal, kazançlı, sosyal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Sava, kaynağını yaşamdan tuzakır ve özellikle çok hızlı değişçilikimlerin evetğu günümüz dünyasında bihaber sınırlanmak, adeta dirimın haricinde sınırlanmak anlamına gelmektedir. Hasetmüzde adetları her sabık ruz artan makalelı, görsel ve işçilikitsel yapıt organları, topluma bilgi iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her fenomen ve olgu bilgi kıymeti taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda ilişik çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere iye fenomen ve olgular bilgi kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin âdemoğluı ısırması bilgi değildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” kelamüyle kolayçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci kısaca muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları antraktştırıp bilgi hâline getiren kişidir. Bir muhabir bağırsakin herhangi birinin yolda yürürken düşmesi bilgi kıymeti taşımazken bir ülkenin talih reisının düşmesi bilgi kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. HABER YAZISININ NİTelgrafİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa imkânsızıdır; haberi bilgi fail anayasa taştır. Bir haberin değerini anlamak bağırsakin öncelikle bilgi mazmunı üzerinde istop etmek gerekir. Toplumda veya doğada meydana gelen çeşitli fenomen, manzara ve görünümle ilişkin selen ve duyurulara bilgi denir. Bu haberlerin halka duyurulması üzere muayyen kurallar gözetilerek hazırlananlarına da bilgi makaleları denir.

https://haberurfadan.com/

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://bilgisayartablet.name.tr/ https://kayseriyuzlazerepilasyon.name.tr/ https://dedektiflik.name.tr/ https://fiyatteklifi.name.tr/ https://avukatlar.name.tr/ IQos Heets
Puro Satın Al puff bar türkiye
takipci satin al